Köldökcsonk
A köldökcsonk a köldökzsinór azon része, mely születés után továbbra is a baba testén található. A kórházban, a köldökzsinór elvágását követően fertőtlenítik a csonkot, majd steril gézlap kerül rá.
Mi a köldökcsonk valójában?
A köldökcsonk egy nyílt seb a baba testén, ezért különös odafigyelést igényel az ápolása. Nem megfelelő ápolás révén szabad utat teszünk lehetővé a kórokozók számára. Az elfertőződés megelőzése érdekében megfelelően kell kezelni.
Szükséges tennivalók
A köldökcsonkot szárazon kell tartani. Fürdetéshez szerezzünk be vízálló sebtapaszt, olyan terméket válasszunk, mely kifejezetten erre a célra lett kifejlesztve újszülöttek számára.
-- >> Így készülj a babára! Katt! - >>Meglehetősen gyakran cseréljük a baba pelenkáját, hogy ne nedvesedjen át egészen a köldökcsonkig.
Fürdetés után és pelenkacserénél fertőtlenítsük le a csonk környékét. Ehhez használjunk 70%-os gyógyszertári alkoholt és steril gézt.
Javasolni szokták a hintőporos ápolást, melyre legalkalmasabb a hexaklorofenes hintőpor, ám ez nem feltétlenül szükséges. Aki úgy érzi, hogy biztonságot nyújt számára és megnyugtatja, az használja. Előfordulhat, hogy a hintőpor lassítja a seb begyógyulásának folyamatát.
A leszáradás és utána
A köldökcsonk leszáradása egyénenként változó, általában az első két hétben megtörténik, de az első hónapban biztosan. Ilyenkor a csonk leszárad és leesik.
A leszáradás után a köldök még nem gyógyult be teljesen, ezért rendszeres ápolást igényel, az előző hetekhez hasonlóan. Előfordulhat enyhe váladékozás, ilyenkor gyakoribb tisztítást igényel. Ekkor már alkalmasabb a tisztításra egy fültisztító tampon.
A teljes begyógyulást követően már nem kell rá nagyobb figyelmet fordítani, mint a baba egyéb testrészeire.